x
Breaking News
More () »

Here are the Texas high school football playoff pairings: State quarterfinals

Here is a look at the playoff pairings in the State quarterfinals.

TEXAS, USA — Here is a look at the Texas high school playoff pairings in the State quarterfinals, provided by Dave Campbell’s Texas Football magazine and texasfootball.com and distributed by The Associated Press. 

RELATED: Texas high school football – Get scores, highlights and more!

CLASS 6A DIVISION I

State Quarterfinals

  • Allen (11-2) vs Southlake Carroll (13-0), 2 p.m. Saturday at Denton’s Apogee Stadium
  • Duncanville (11-1) vs DeSoto (11-2), 7 p.m. Saturday at Frisco's Ford Center
  • Galena Park North Shore (12-1) vs Humble Atascocita (11-2), 7 p.m. Friday at Pasadena’s Veterans Memorial Stadium
  • SA Northside Brennan (13-0) vs Lake Travis (11-2), 2 p.m. Saturday at Dripping Springs’ Tiger Stadium

CLASS 6A DIVISION II

State Quarterfinals

  • Denton Guyer (12-1) vs Prosper (9-4), TBD
  • Cypress Bridgeland (11-2) vs. Tomball (10-3), 2 p.m. Saturday at Tomball ISD Stadium
  • Katy (13-0) vs Humble Summer Creek (10-3), 1 p.m. Saturday at Houston’s Rice Stadium
  • Austin Vandegrift (12-1) vs Austin Westlake (13-0), 2 p.m. Saturday at Austin’s DKR Memorial Stadium

CLASS 5A DIVISION I

State Quarterfinals

  • Mansfield Summit (10-3) vs Colleyville Heritage (12-1), TBD
  • Denton Ryan (12-1) vs College Station (13-0), 7 p.m. Friday at Waco’s McLane Stadium
  • Katy Paetow (12-1) vs Fort Bend Hightower (11-2), 7 p.m. Friday at Houston’s Rice Stadium
  • CC Flour Bluff (11-2) vs CC Veterans Memorial (12-1), 7 p.m. Friday at Corpus Christi’s Hornet Stadium

CLASS 5A DIVISION II

State Quarterfinals

  • WF Rider (12-1) vs Lubbock Cooper (12-1), 7 p.m. Friday at Abilene’s Anthony Field
  • Dallas South Oak Cliff (11-1) vs Lucas Lovejoy (12-1), 2:30 p.m. Saturday at Frisco’s Ford Center
  • Texarkana Texas (12-0) vs Crosby (11-2), 7:30 p.m. Friday at Lufkin’s Martin Stadium
  • Liberty Hill (11-2) vs SA Alamo Heights (13-0), 7 p.m. Friday at San Marcos’ Bobcat Stadium

CLASS 4A DIVISION I

State Quarterfinals

  • Springtown (10-3) vs WF Hirschi (11-2), TBD
  • Stephenville (13-0) vs Melissa (11-2), 7:30 p.m. Friday at Bedford’s Pennington Field
  • Tyler Chapel Hill (10-3) vs Little Cypress-Mauriceville (11-2), 7:30 p.m. Friday at Cypress’ Cy-Fair FCU Stadium
  • Austin LBJ (13-0) vs Fredericksburg (9-4), 3 p.m. Saturday at San Antonio’s Alamodome

CLASS 4A DIVISION II

State Quarterfinals

  • Aubrey (12-1) vs Celina (11-1), 7:30 p.m. Friday at Denton’s Apogee Stadium
  • Texarkana Pleasant Grove (8-5) vs Gilmer (12-1), 7 p.m. Friday at Mount Pleasant’s Parker Field
  • China Spring (13-0) vs West Orange-Stark (11-1), 7 p.m. Friday at Tomball’s Tomball ISD Stadium
  • Cuero (12-1) vs Geronimo Navarro (10-2), 7:30 p.m. Friday at Bastrop’s Memorial Stadium

CLASS 3A DIVISION I

State Quarterfinals

  • Whitesboro (9-4) vs Brock (13-0), 7 p.m. Thursday at Arlington’s Globe Life Field
  • Mount Vernon (13-0) vs West (13-0), 7 p.m. Friday at Frisco’s Ford Center
  • Diboll (10-3) vs Lorena (11-2), 7 p.m. Friday at Bryan’s Green Stadium
  • Vanderbilt Industrial (11-2) vs Lago Vista (9-3), 7 p.m. Friday at San Antonio’s Alamo Stadium

CLASS 3A DIVISION II

State Quarterfinals

  • Abernathy (12-1) vs Lubbock Roosevelt (13-0), 7 p.m. Friday at Lubbock’s Jones Stadium
  • Holliday (13-0) vs Gunter (13-0), 7 p.m. Friday at Justin’s Northwest ISD Stadium
  • Daingerfield (11-2) vs Waskom (12-1), 7 p.m. Friday at Nacogdoches’ Bryce Stadium
  • Franklin (13-0) vs Poth (11-1), 7 p.m. Friday at Pflugerville’s The Pfield

CLASS 2A DIVISION I

State Quarterfinals

  • Cisco (11-2) vs Hawley (13-0), 7 p.m. Friday at Abilene’s Shotwell Stadium
  • Marlin (10-3) vs Crawford (13-0), 7 p.m. Friday at Belton’s Tiger Field
  • Timpson (11-0) vs Centerville (12-1), 7 p.m. Friday at Jacksonville’s Tomato Bowl
  • Shiner (13-0) vs Refugio (13-0), 7 p.m. Thursday at Victoria’s Memorial Stadium

CLASS 2A DIVISION II

State Quarterfinals

  • Wellington (9-3) vs Stratford (12-1), 7 p.m. Friday at Amarillo’s Bivins Stadium
  • Windthorst (12-1) vs Albany (12-0), 7 p.m. Friday at Graham’s Newton Field
  • Mart (13-0) vs Chilton (11-1), 7 p.m. Friday at Hewitt’s Panther Stadium
  • Burton (5-8) vs Falls City (12-1), 7 p.m. Friday at Seguin’s Matador Stadium

CLASS 1A 6-MAN DIVISION I

State Semifinals

  • Happy vs. Westbrook, 7 p.m. Friday at Slaton
  • Abbott vs. May, 6 p.m. Saturday at Dublin

CLASS 1A 6-MAN DIVISION II

  • Klondike vs. Matador Motley County, 7 p.m. Thursday at Lockney
  • Strawn vs. Richland Springs, TBD

PEOPLE ARE ALSO READING: 

Official: Lincoln Riley is new head coach at USC, leaves OU after 5 seasons

VerdeVUE Pod: Ep. 19 – Žan Kolmanič runs into Brittany at Living Spaces

Before the Snap: Texas HS football stories

Paid Advertisement

Before You Leave, Check This Out